festiwal piosenki 1Dnia 25 listopada w Domu Polskim w Baranowiczach odbył się po raz trzeci Festiwal Piosenki Harcerskiej „Muzyka w plecaku”. Uczestniczyły w nim drużyny harcerskie i gromady zuchowe z Baranowicz, Brześcia i Słonimia. Brześć reprezentowało aż trzydzieścioro dziewięcioro uczestników wraz z opiekunami.

Zadaniem na festiwalu było zaśpiewać po polsku piosenki w dwóch kategoriach: piosenki harcerskie albo zuchowe i piosenki patriotyczne, a na koniec zaprezentować harcerski pląs. Przed wyjazdem na festiwal odbywały się liczne próby. Wysiłek został nagrodzony. Komisja oceniająca, której przewodniczył pan konsul, Jerzy Grymanowski, doceniła występy dużej grupy z Brześcia.

festiwal piosenki 2II Drużyna Harcerska im. R. Snarskiego otrzymała pierwsze miejsce w kategorii piosenka harcerska za piękne wykonanie „Szarej lilijki” oraz drugie miejsce w kategorii piosenka patriotyczna za  utwór „Ramię pręż”. Zespół „Tacy młodzi” przygotowywany przez panią Sabinę Karpowicz otrzymał drugie miejsce za piosenkę harcerską. Gromadzie Zuchowej „Zające na łące” przygotowywanej przez panią Ludmiłę Sinicką przyznano drugie miejsce za piosenkę w kategorii przygoda zuchowa. I Drużyna Harcerska im. T. Kościuszki przygotowywana przez druhnę Bożenę Dziemczenko otrzymała trzecie miejsce w kategorii piosenka patriotyczna.

III Drużyna Harcerska im. R. Snarskiego przygotowywana przez Irenę Jarowają dostała nagrodę publiczności. Harcerze wykazali się nie tylko umiejętnościami wokalnymi, ale też grą na gitarze. Śpiewali nienagannie po polsku, z odpowiednią intonacją i wymową trudnych polskich głosek. Już drugi rok mają regularne lekcje z nauczycielką z Polski skierowaną do pracy w Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej im. R. Traugutta przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. To też mogło się przyczynić do sukcesu.

Dorota PRĄŻYŃSKA, nauczycielka ORPEG


Kontakt tel. +375 (33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com