koncert 1aJedenastego listopada 2018 roku w filharmonii w Brześciu odbył się koncert z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorem było Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego we współpracy z Konsulatem Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Brześciu. Na koncert przybyli pan konsul generalny RP w Brześciu, Piotr Kozakiewicz z małżonką oraz konsul Jerzy Grymanowski z małżonką.

Przyszli też licznie  przedstawiciele Polonii, a wśród nich pani Stanisława Karpol – prezes Stowarzyszenia Razem do Sukcesu, pani  Alina Kondraciuk – prezes Stowarzyszenia Plastyków Polskich Mostek oraz dyrektorzy średnich szkół Brześcia współpracujący z Forum.  Zaszczyciła uroczystość także dwudziestopięcioosobowa reprezentacja uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru z Lublina, którzy przyjechali do Brześcia świętować wspólnie z Polonią.

Koncert poświęcony Narodowemu Dniu Niepodległości Polski rozpoczął „Mazurek Dąbrowskiego”. Kolejne pieśni wykonywał chór „Zgoda”, który już wiele razy koncertował podczas polskich uroczystości patriotycznych. Pieśni tak dobrano, aby opowiedzieć trudną historię narodu z różnych okresów walki o niepodległość. Została zaśpiewana między innymi „Pieśń konfederatów barskich” napisana przez Juliusza Słowackiego opowiadająca o młodych konfederatach wracających z pola bitwy. Chór zaśpiewał też pieśni z czasów kościuszkowskich: „Krakowiaka Kościuszki”, który mówi o Bartoszu Głowackim, polskim chłopie, który wziął udział w powstaniu i wsławił się w bitwie pod Racławicami oraz „Marsz kosynierów”. Po nich nastąpiła pieśń „W krwawym polu srebrne ptaszę” z czasu powstania styczniowego autorstwa Wincentego Pola. Potem chór przypomniał „Marsz Polonii”, który powstał w Ameryce w końcu XIX wieku.

koncert 2

W pierwotnej wersji pieśń rozpoczynały słowa: „Jeszcze Polska nie zginęła, choć my za morzami”, a kończyły: „Amerykę rzucim i do Polski wrócim”. To dzięki tej pieśni powstał termin Polonia określający Polaków na stałe zamieszkałych poza Polską. Zabrzmiała również najsłynniejsza pieśń Legionów Polskich utworzonych przez Józefa Piłsudskiego i najsłynniejsza pieśń żołnierska z okresu I wojny światowej - „Marsz pierwszej brygady”. Po niej nastąpiły pieśni śpiewane w okresie II wojny światowej: „Wojenko, wojenko” powstała w 1917 roku, „Serce w plecaku” napisana w 1933 roku oraz „Modlitwa do Bogarodzicy” - utwór napisany przez młodego poetę, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który zginął podczas II wojny światowej w pierwszych dniach powstania warszawskiego, a także „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” - piosenka wojskowa skomponowana dla członków ruchu oporu na przełomie 1942 i 1943 roku. Podczas koncertu wystąpili również: uczennica, Karina Wasiljewa, śpiewając piosenkę „Z głębi serc” o świętym, papieżu Janie Pawle II oraz zespół Tacy Młodzi z piosenkami „Rozkwitały pąki białych róż” i „O mój rozmarynie”.

Na zakończenie koncertu zaśpiewano „Rotę” - pieśń manifestującą przywiązanie Polaków do ojczyzny. W filharmonii zorganizowano również wystawę portretów polskich bohaterów narodowych. Namalowali je malarze z Brześcia, chcąc uczcić polską ważną rocznicę.

Dorota PRĄŻYŃSKA, nauczycielka ORPEG



Kontakt tel. +48 516-033-831 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com

KPRM flaga godło 300x100           image002

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP ani Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie