...Enigma była tym, co spędzało sen z powiek tajnym służbom całego świata. Szyfr nie do złamania, który dawał rosnącym w siłę Niemcom wielką przewagę militarną. Miała stanowić bezpieczny i niezawodny system niemieckiej łączności. Posiadała ogromną kombinację kodów. Wielu kryptologów z różnych krajów uważało szyfr Enigmy za niemożliwy do złamania. Mogła znacznie przyczynić się do wygrania przez Niemców II цojny światowej...
I kto wie - może historia potoczyłaby się inaczej, gdyby nie wybitni polscy matematycy.
Jak udało się załamać szyfr maszyny niemożliwej do złamania?
Jakie było znaczenie złamania kodu Enigmy dla II wojny światowej?
Tajemnice Enigmy i historię mistrzów matematyki nasi harcerze poznali podczas XIII Zlotu Niepodległości - na który nasza drużyna zostala zaproszona przez 58 Szczep „ROSA VENTI” w Zielonce.
Ale przygoda naszej drużyny zaczęła się w Warszawie 7 listopada w Muzeum Łazienki Królewskie, nazywanym „najszczęśliwszym miejscem w Warszawie”.
W parku harcerze zwiedzili liczne klasycystyczne zabytki, między innymi Pałac Łazienkowski, Amfiteatr, Starą Pomarańczarnię, Wielką Oficynę czy Pałac Myśliwski oraz słynny Pomnik Fryderyka Chopina. Pałac na Wodzie to jedna z najcenniejszych pamiątek z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, a jednocześnie jedna z najcenniejszych perełek polskiej architektury XVIII wieku. Z kolei stojący w pobliżu pomnik Chopina już od wielu lat jest jedną z wizytówek Warszawy.
8 listopada nasza drużyna uczestniczyla w Konferencji „Wolna, Niepodlegla”, która odbyła się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Wieczorem wyjechała do Zielonek, gdzie właśnie i rozpoczął się kolejny Zlot Niepodległości! Już pierwszego dnia mogliśmy na własne oczy zobaczyć prawdziwą Enigmę oraz poznać tajniki tej maszyny szyfrującej. Wiczorny kominek, zapoznanie z uczestnikami zlotu (w tym roku zgłoszonych było 13 drużyn z Polski oraz harcerze i harcerki z Kresów: Harcerski Hufiec Wołyń, Drużyna „Czarne Berety” Harcerstwo Polskie na Łotwie, Drużyna „Gorące serca” Harcerstwo Polskie na Białorusi), historja „Enigmy”, wspolny śpiew, dużo emocji, znajomości, wieczorne pogadanki, no i ... wreszcie cisza nocna!
9 listopada, sobota - najważniejszy dzień. Wszystkie drużyny, podzielone na dziesiącioosobowe patrole uczestniczyły w grze terenowej „Łamacze Szyfrów”. Gra trwała 4 godziny!!! No i po południu odbyły się warsztaty. Uczestnicy mieli możliwość wyboru dwóch różnych warsztatów z 14 możliwych opcji. Warsztaty na zlocie stały się tradycją: udzielanie pierwszej pomocy, technika decoupage, zajęcia sportowe, teatralne, warsztaty filmu i fotografii analogowej i wiele innych warsztatów, które przydają się w życiu.
No i wieczorem bal i dyskoteka! Stroje zgodnie z modą lat 30 jak najbardziej oddawały styl tamtych lat!!!
XIII Zlot Niepodległości zakończył się w niedzielę 10 listopada.
Dziękujemy jeszcze raz za ten wspaniały czas wszystkim prowadzącym i organizatorom!
Czuwaj!
Wiktoria CHWASZCZEWSKA