fpil117 grudnia 2019 r. w filharmonii brzeskiej odbyło się spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego przy wsparciu Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta, rodzice i członkowie FPIL licznie  przybyli na miejsce, żeby się dołączyć do tradycyjnej Wigilii i otworzyć serca na  bożonarodzeniowy cud.

Koncert rozpoczęto od przedstawienia szanownych gości i krótkiej przemowy pani konsul, Jadwigi Żak, która  w imieniu przedstawicieli Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu podziękowała za zaproszenie i wszystkim obecnym złożyła życzenia świąteczne oraz noworoczne, do których w trakcie swojej przemowy   dołączyła się pani Dorota Prążyńska, nauczycielka języka polskiego z ORPEG.

Program koncertu  uświetniły piękne kolędy w wykonaniu Polskiego Chóru ZGODA, tworząc niepowtarzalną atmosferę nadchodzących świąt i  przywołując w pamięci drogie sercu wspomnienia z dzieciństwa. Najmłodsza uczestniczka koncertu, Ksenia Sachacka, zaśpiewała starą góralską kolędę „Oj, maluśki, maluśki”, a Karina Wasiljewa, zdobywczyni trzeciego  miejsca na festiwalu „Sacrosong 2019” w Otwocku, wyróżnienia na otwartym konkursie poezji śpiewanej w Terespolu i nagród w miejskich konkursach w Brześciu wywarła niezapomniane wrażenie na publiczności słynną kolędą „Dlaczego dzisiaj”.

Harcerki z I DH im. T. Kościuszki zaśpiewały z akompaniamentem drużynowej Bożeny Dziemczenko dwie kolędy „Choinkowe święta” oraz „Przychodzimy do stajenki”  .

fpil2Gdy już wszyscy uczestnicy zaśpiewali, pani Jadwiga Żak, konsul Rzeczypospolitej Polskiej, wręczyła pani Annie Paniszewej, głównej koordynatorce FPIL, symboliczny prezent z okazji nadchodzących świąt, a ona podziękowała pani konsul za współpracę oraz popieranie projektów i działań organizacji.   

Po zakończeniu pierwszej części spotkania wszystkich gości zaproszono pod bajecznie piękną choinkę, gdzie kapelan harcerstwa w Brześciu, ksiądz Antoni Ancipienko, poświęcił Opłatek i każdy z obecnych  mógł złożyć życzenia bożonarodzeniowe podczas  łamania się nim oraz wspólnie zaśpiewać kolędy z harcerzami z II i III DH im. R. Snarskiego i zuchami z gromad zuchowych „Zające na łące” i „Wiewiórki w mundurkach”.

Nie ma w naszym kalendarzu świąt bardziej rodzinnych i lubianych niż Święta Bożego Narodzenia. Dlatego takie spotkania opłatkowe są  przypomnieniem, że wszyscy jesteśmy wielką rodziną i naszym głównym celem jest dzielenie się i obdarowywanie  miłością i ciepłem z otaczającymi nas ludźmi.

Natallia KALASEJKontakt tel. (+375 33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com