42W Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu rozwój zawsze był na pierwszym miejscu, szczególnie, gdy chodzi o uczniów szkoły. Zmiany aktywizują wszystkich uczestików, odświeżają rzeczywistość, przymuszają nas do aktywnych działań i przysposobienia się do nowych warunków. I to zawsze jest dobra sprawa, poniweważ żadna organizacja nie może działać skutecznie i pełnić swojej roli na 100 procent, jeżeli nie będzie ciągłego rozwoju.

Pomysł stworzenia nowej gromady zuchowej już od dawna fruwał w powietrzu, ale z różnych powodów nie udawało się zrealizować tego planu. Nareszcie pod koniec 2019 roku została założona GZ „Wiewiórki w mundurkach”, i pierwsza zbiórka odbyła się 22 grudnia 2019 roku. Założycielką gromady jest Natalia Kalasej, nauczycielka Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu. Nie mając doświadczenia w harcerstwie, trudno jest być wzorem dla małych zuchów. Ale mamy ogromną chęć pomocy dzieciom w rozwoju osobistym i zapał, który jest niezbędny w realizowaniu nowych wyzwań. Uczymy się razem na co dzień, tym bardziej, że wsparcie ze strony głównego koordynatora FPIL, Pani Anny Paniszewej, oraz pomoc przybocznego gromady, Romana Turko, harcerza z doświadczeniem, wciela w nas wiarę, że możemy osiągnąć wszystkie cele.

Pierwszym wspólnym świętem w nowej gromadzie był Dzień Dziadka i Babci obchodzone w Polsce 21, 22 stycznia. Przygotowywaliśmy się do tej uroczystości przez dwa tygodnie. Dzieci zrobiły cudowne laurki i nauczyły się wierszy dla ukochanych dziadków, których zaproszono na święto 25 stycznia. Powrót naszych gości do dzieciństwa oraz wesoła zabawa razem z wnukami, herbatka z cukierkami i ciastkami, śpiewanie piosenki zuchowej, pląsy, – wszystko to podarowało nam radość dzielenia się ciepłem z bliskimi i zjednoczyło nas po raz pierwszy jako nową gromadę zuchową.

Dużo wyzwań jest przed nami, ale możemy z pewnością powiedzieć, że rozpoczęliśmy naszą wspólną przygodę zuchową i mamy przed sobą długą podróż i cały świat do odkrycia.

Natalia KALASEJKontakt tel. +375 (33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com