Zakończenie roku szkolnego to poważna sprawa dla każdej szkoły. Polska Harcerska Szkoła Społeczna im. R. Traugutta w Brześciu nie jest wyjątkiem. Zastanawialiśmy się nad tym, w jaki sposób przeprowadzić tę uroczystość. Co roku był to koncert harcerski, na którym uczniowie naszej szkoły recytowali polskie wiersze i śpiewali ulubione piosenki harcerskie, za co otrzymywali upominki i owacje publiczności. Wydawałoby się, czego jeszcze można chcieć, skoro taki sposób jest dobrze znany i akceptowany.

dyplomy2222Ale rok 2020 wprowadził pewne zmiany i skorygował nasze plany. Wyzwania tegoroczne przetrwaliśmy i nadal stawiamy czoła wszystkim problemom i radzimy sobie z nimi na tyle dobrze, na ile jest to możliwe w obecnej sytuacji. Mimo braku doświadczania w dziedzinie nauczania on-line z powodzeniem poradziliśmy sobie z tą zmianą. Lekcje z języka polskiego prowadzone są przy pomocy znanych aplikacji. Zbiórki harcerskie i zuchowe też odbywają się w przestrzeni internetowej. Na początku było to trochę dziwne, ale przyzwyczailiśmy się do nowej rzeczywistości. Nadal testujemy, szukamy nowych rozwiązań i próbujemy używać nowych aplikacji. Nie jest to łatwe, ale jesteśmy pewni, że ta długa i wymagająca wysiłku droga doprowadzi nas w końcu do sukcesu.

Z pewnością można powiedzieć, że „przeprowadzka” do Internetu działa stanowczo na naszą działalność.  Jesteśmy bardziej zauważalni, a koncert on-line, który zorganizowaliśmy w tym roku, przykuł uwagę zdecydowanie większej liczby ludzi. Zuchy i harcerze pogratulowali udanego roku szkolnego, nagrywając wideo z życzeniami, co też przyczyniło się do większego zainteresowania naszą szkołą.

Ograniczenia spowodowane pandemią można postrzegać jako coś złego. Dla naszej szkoły ta sytuacja jest powodem  do skoncentrowania się na tym, co jest najważniejsze, a mianowicie na spójności w naszych działaniach i na wzajemnej pomocy, kiedy jesteśmy w trudnych warunkach. Bardzo się cieszymy, że ten rok szkolny mimo wszystkich wyzwań udało nam się zaliczyć do udanych. Będziemy zmierzać  nadal w obranym kierunku.

Natalia KALASEJKontakt tel. +375 (33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com