czytanie 2 2020Pierwszego września 2020 r. przyjechałam do Brześcia, aby pracować w charakterze nauczyciela – wolontariusza w Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu.

Brześć, miasto czyste i przestrzenne, od razu przypadł mi do gustu. Szkoła mała, ale jakimś cudem, nie ciasna. Także przestrzenna. Może dlatego, że jasna, słoneczna, pełna Boga i „polskości”.

Moją uwagę zwrócił Dekalog Polaka. Przeczytałam wstęp dekalogu: „Jam jest Polską, ojczyzną twoją, ziemią Ojców, z której wzrosłeś. Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz”. Potem 10 przykazań. Jakże mądrych i trudnych do spełnienia. A na końcu: „Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością. Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego”.

Ów Dekalog Polaka w sposób szczególny, moim zdaniem, koresponduje z Dniem Narodowego Czytania, który jest organizowany przez Prezydenta RP od 2012 roku. Literatura uczy bowiem miłości do ojczyzny, patriotyzmu i tego, jak być prawym człowiekiem. Niewątpliwie uczą tego również dzieła naszego  wieszcza narodowego, Juliusza Słowackiego.

W tym roku, 5 września, podczas  dziewiątej odsłony  Narodowego Czytania, czytaliśmy właśnie jedno z najbardziej popularnych dzieł Juliusza Słowackiego, niezwykły dramat  z 1834 r. pt. „Balladyna”.

W Narodowym Czytaniu udział wzięli absolwenci Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu. Naszą uroczystość zaszczycił konsul RP w Brześciu, pan Jacek Zimolzak. Pan konsul, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie z zainteresowaniem słuchali fragmentu utworu, w którym Balladyna, polska Lady Makbet, czytanie 1 2020zabija dla władzy swoją siostrę. Następnie odbył się krótki konkurs, który miał na celu utrwalenie znajomości życia i twórczości Juliusza Słowackiego oraz treści tej pouczającej tragedii jaką jest „Balladyna”.

Akcja Narodowe Czytanie nie tylko edukuje i zachęca do czytania literatury klasycznej, ale jednoczy Polaków na całym świecie. W literaturze tej odnajdujemy przecież własną tożsamość.

Po zakończeniu czytania pani Anna Paniszewa, główny koordynator FPIL, zaprosiła wszystkich na kawę i herbatę, maliny oraz na „coś słodkiego”, co także nas w jakiś sposób zjednoczyło.

Jestem przekonana, że Akcja Narodowe Czytanie w naszej szkole na pewno zachęci młodzież do sięgania po polską literaturę klasyczną. Cieszę się, że mogłam pomóc w organizacji tego niezwykłego wydarzenia jakim jest Narodowe Czytanie.

Ewa GŁADKA, nauczycielka ORPEG

 


Kontakt tel. +48 516-033-831 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com

KPRM flaga godło 300x100           image002

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP ani Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie