dziendziadkaDzień Babci i Dzień Dziadka to dwa wyjątkowe święta, które obchodzimy pod koniec stycznia w Polskiej Harcerskiej Szkole Społecznej im. R. Traugutta. Bez wątpienia w życiu każdego z nas dziadkowie grają ważną rolę. Są najbliższymi osobami poza rodzicami. Kiedy rodzice muszą się zajmować załatwianiem swoich spraw, to właśnie dziadkowie pomagają w wychowaniu wnuków. Aby uhonorować najstarszych członków naszych rodzin oraz pokazać im, jak wiele dla nas znaczą, postanowiliśmy wprowadzić tę tradycję w harmonogram naszej szkoły.

Historia tego święta nie sięga daleko w przeszłość. Najpierw w latach 60. XX wieku zapoczątkowany został Dzień Babci. Dzień Dziadka dopiero w latach 80. pojawił sie w kalendarzu. W Polsce oba święta są obchodzone dzień po dniu, 21 i 22 stycznia.

W zeszłym roku w gromadzie zuchowej „Wiewiórki w mundurkach”  Dzień Babci i Dziadka był pierwszym wspólnym świętem w nowej gromadzie. Zuchy przygotowywali się do tej uroczystości przez dwa tygodnie: zrobiły cudowne laurki i nauczyły się wierszy dla ukochanych dziadków. Wspólna wesoła zabawa razem z wnukami, herbatka z cukierkami i ciastkami, śpiewanie piosenki zuchowej, pląsy, – wszystko to podarowało nam radość dzielenia się ciepłem z bliskimi i zjednoczyło zuchów po raz pierwszy jako nową gromadę zuchową.

Dnia Babci i Dziadka w tym roku też nie ominęlismy w naszej szkole. Zuchy przygotowali życzenia i otrzymali zadanie pomagać babciom i dziadkom w codziennych czynnościach, ponieważ zuch jest zawsze pomocny i stara sie być coraz lepszy. Bez naszych cudownych dziadków, które między innymi przyjmują udział w różnych uroczystościach w naszej szkole, nie wyobrażamy sobie naszych zuchów. Dziękujemy wam za wasze wsparcie i pomoc!

Natalia KALASEJ


Kontakt tel. (+375 33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com