20210207 141650Bardzo mroźnym niedzielnym rankiem 7 lutego 2021 roku, w 158 rocznicę powstania styczniowego uczniowie Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu zorganizowali Rajd "Drogami Romualda Traugutta".
 
52-osobowa delegacja odwiedziła Boży Dar, w którym przyszły dyktator powstania styczniowego złożył przysięgę wierności Ojczyżnie oraz objął dowództwo nad kobryńską partią powstańców. W Bożym Darze harcerze i nauczyciele odwiedzili prywatne Muzeum R. Traugutta, gdzie zapoznali się z historią życia i walki o niepodległość Polski naszego wybitnego ziomka.
Z wielkim wzruszeniem uczniowie odebrali Legitymacje uczniów polskiej szkoły z pieczątką oraz podpisem Pani Konsul Olgi Kacperczyk z KG RP w Brześciu.
 
Po zwiedzaniu Bożego Daru, harcerze udali się do Szostakowa w pobliskim rejonie kamienieckim, gdzie 16 stycznia 1826 r. urodził się Romuald Traugutt, a gdzie harcerze, nauczyciele i rodzice wybrukowali Plac Romualda Traugutta i udźwigli 6,5-metrowy krzyż ozdobny ku czci bohatera, a także umieścili metalową tablicę informacyjną o R. Trauguttcie w latach 2013-2014.
 
W drodze powrotnej do Brześcia harcerze odwiedzili miejsce spoczynku Antoniego Kaliszka, powstańca styczniowego na cmentarzu w Małych Szczytnikach, gdzie pomodlili się za duszę powstańca oraz zapalili znicze na jego grobie.
 
Dziękujęmy uczestnikom rajdu!
 
Cześć i Chwała Romualdowi Trauguttowi i Jego Powstańcom!
 
Anna PANISZEWA

Kontakt tel. (+375 33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com