Снимок экрана 199

W 2020 roku minęła 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. Życie około 140 tysięcy (a według różnych źródeł, ta liczba wzrasta od 400 do 500 tysięcy) obywateli polskich, mieszkających na terenie Związku Radzieckiego, zmieniło  swe życie na zawsze. Wyprowadzono ich ze swoich domów i wywieziono setki kilometrów w głąb obecnej Rosji.

Okrutnie ich traktowano, ponieważ już w drodze wielu z nich umarło. Wiele osób nie wytrwało w nieludzkich warunkach i nigdy już nie wrócili do domu.

My, jako Polska Harcerska Szkoła Społeczna im. R. Traugutta w Brześciu, szanujemy pamięć tych osób, które zostały wysłane tylko z powodu swojej przynależności do narodu polskiego. Głęboko wierzymy, że nie powinniśmy zapominać o tym, co się wydarzyło. Pielęgnujemy swoją polskość, dbamy o to, aby przekazywać swoją wiedzę młodzieży białoruskiej. Dlatego jesteśmy dumni, że mogliśmy współpracować z lubelskim oddziałem SWP oraz XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Zesłańców Sybiru w Lublinie, aby stworzyć jeszcze jedno  upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce na wschodnich obszarach przedwojennej Polski.  To jest książka pod tytułem „Zesłańcy Sybiru”.

Ta książka jest zbiorem wspomnień świadków tych wydarzeń, jednak te wspomnienia podane są w nietypowej formie, co może być ciekawe dla młodego pokolenia, do którego w większości wypadków jest skierowany nasz przekaz. 

Wydawnictwo dostępne jest w wersji PDF. Pobrać książkę można na stronie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.  Zachęcamy do jej pobrania i przeczytania.

Natalia KALASEJ


Kontakt tel. +375 (33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com