główne zdjęcie1W dniach 13 - 21 sierpnia 2022 r. grupa dzieci polskich z PHSS im. R. Traugutta w Brześciu odpoczywała w stolicy oraz zwiedzała zabytki Warszawy, Osowa i Sulejówka na zaproszenie Fundacji Znaki Pamięci. 

    Każde dziecko otrzymało zadanie notować w dzienniczku wieczorem, jakie miejsce zostało odwiedzone i czym jest sławne, a także swoje wrażenia ze zwiedzania. W taki sposób, a także poprzez naukę języka polskiego z p. Swietłaną realizowany został kolejny cel edukacyjny - zdobycie sprawności napisania wypracowania.

    Program letniego obozu w Warszawie dla dzieci został stworzony bardzo precyzyjnie przez Państwa Hoffmanów - Anetę oraz Krzysztofa, historyków z zawodu, którzy prowadzą Fundację „Znaki Pamięci”. Działalność patriotyczna Fundacji jest dobrze znana wśród Polaków ze Wschodu i Zachodu: znakipamieci.pl

   Dzieci przyszykowały koncert pieśni oraz wierszy patriotycznych, żeby pokazać swoje osiągnięcia na spotkaniu z P. Ewą Snarską, wdową po patronie DH im. Ryszarda Snarskiego z Brześcia. Pani Ewa Snarska przyleciała z Kanady na spotkanie razem z wnukiem - Mikołajem Snarskim, rówieśnikiem dzieci z Brześcia, które przyjechały do Warszawy.

    Młodzi Polacy śpiewali, recytowali, a Pani Ewa przybliżyła obecnym na spotkaniu postać Ryszarda Snarskiego, który był młodym Polakiem, represjonowanym przez władzę sowiecką w roku 1948 i zesłany na Północ do Workuty na 25 lat prac poprawczych razem z innymi Polakami - chłopcami i dziewczętami z Brześcia, Peliszcz i Kobrynia...

    Wszyscy byli wzruszeni i szczęśliwi, że możemy otwarcie porozmawiać o bohaterskich i tragicznych losach Polaków z Brześcia.

    Odbyła się także całodniowa wycieczka szlakiem Bitwy Warszawskiej na trasie Sulejówek - Ossów. Dzieciom spodobały się warsztaty historyczne na temat Bitwy Warszawskiej oraz nowoczesne Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

     Po raz pierwszy dzieci z Brześcia brały udział w obchodach Dnia Wojska Polskiego w Warszawie. Po Mszy Świętej w kościele Sióstr Wizytek grupa z Brześcia pod opieką organizatorów oraz wolontariuszy słuchała przemówienia Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz obserwowała pokazy Wojska Polskiego. W tym dniu także zostały odwiedzone Powązki Wojskowe w towarzystwie Pani Ewy i Mikołaja Snarskich. Dzieci zapaliły znicze na mogiłach ochotników wojny polsko-bolszewickiej, harcerzy z Szarych Szeregów, żołnierzy AK pochodzących z Kresów, Dolinki Katyńskiej, Kwatery "Ł". Pani Aneta Hoffman opowiadała dzieciom z Brześcia historię Powstania Warszawskiego i jego bohaterów.

      W następne dni na dzieci z Brześcia czekały atrakcje w Muzeum Pałacu w Wilanowie oraz przejazd do Parku Wodnego w Grodzisku Mazowieckim.

Kolejny punkt jako znak pamięci - to Stare Miasto Warszawy, które było całkowicie zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej, a odbudowane wysiłkiem wszystkich Polaków po wojnie. Uczestnicy projektu poznali także historię Marii Skłodowskiej-Curie w Muzeum przy ul. Freta na starówce.

      Nie zabrakło w programie i gry terenowej dla dzieci: "Harcerskimi śladami Powstania Warszawskiego", a także zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego.

      Młodzi Polacy z Brześcia odwiedziły Muzeum Niepodległości, X Pawilon na warszawskiej cytadeli oraz obejrzały film o Romualdzie Traugutcie, patronie szkoły, do której uczęszczają.

      Spodobały się dzieciom także zabawy oraz gry w Łazienkach, w Parku Kultury i Rozrywki w Powsinie oraz na Polach Mokotowskich.

Podczas podsumowania obozu został rozstrzygnięty Konkurs na lepszy dzienniczek obozowy. Zwycięzcy otrzymali nagrody!

    Składamy najserdeczniejsze DZIĘKUJĘ organizatorom za cudowny czas bycia z Warszawą, za wszystkie Znaki naszej Polskiej Pamięci w Warszawie, które są źródłem tożsamości dla młodych Polaków z Brześcia.

Anna PANISZEWA



Kontakt tel. +48 516-033-831 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com

KPRM flaga godło 300x100           image002

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP ani Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie