1W dniach 22-31 sierpnia harcerze z Brześcia byli uczestnikami obozu historycznego „Wakacje z historią” zorganizowanego przez Wielkopolski oddział Stowarzyszenia „Odra-Niemen” w miejscowości Zaniemyśl. Obóz miał na celu zapoznanie harcerzy z historią Polski, jej dziedzictwem kulturowym oraz tradycjami i skarbami kultury Wielkopolski.

      Obóz rozpoczął się 22 sierpnia wieczorem, jednak to kolejnego dnia odbyły się pierwsze zajęcia i warsztaty.

    Przed południem 23 sierpnia harcerze i harcerki wzięli udział w grze -teleturnieju dotyczącym geografii i historii Polski. Walczyli o miano najlepszej grupy, wykazując się wiedzą i umiejętnością współpracy w zespole. Warsztaty historyczne prowadzili harcerze-wychowawcy - pwd. Aleksander Rerich z ZHP, phm. Wisia Minksztyn z ZHR oraz pwd. Stanisław Futymski z ZHR. Po obiedzie i odpoczynku odbyły się zajęcia sportowe. Podczas nich cała grupa miała okazję  lepiej się poznać i zintegrować.

    24 sierpnia odbyła się wycieczka na Ostrów Lednicki - to skansen historyczny pod otwartym niebem, stworzony w miejscu grodu Pierwszych Piastów. Zwiedzaliśmy ruinypalatium i kaplicy, a dzięki opowiadaniom przewodnika dowiedzieliśmy się ciekawych szczegółów i historii związanych z tym miejscem. W zrekonstruowanym piastowskim domu pani przewodnik pokazała nam ubrania, biżuterię, naczynia i broń. Ciekawym doświadczeniem było przymierzenie i zobaczenie się w średniowiecznych ubraniach. Mamy z tej lekcji sporo zdjęć. Obiad zjedliśmy w McDonaldzie, co też, nie da się ukryć, było dużą atrakcją. Potem odbyło się zwiedzanie Katedry Gnieźnieńskiej - jednego z kilku wskazywanych przez historyków miejsc, gdzie mógł odbyć się chrzest Polski, przyjęty przez Mieszka I. Katedra stoi na wzgórzu Lecha. Pierwszy budynek został tam zbudowany w latach 970-977. Obecna gotycka budowla pochodzi z przełomu XIV i XV w. i jest trzecim z kolei kościołem wzniesionym na tym wzgórzu. Widzieliśmy również jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w katedrze – Drzwi Gnieźnieńskie z XII w. ilustrujące żywot św. Wojciecha - pierwszego polskiego świętego, a także srebrną trumnę z jego relikwiami. W podziemiach, do których również mogliśmy wejść, znajdują się fragmenty murów bazyliki Mieszka I. Dużą atrakcją dla wszystkich było wejście na wieżę katedry, z której widok rozciągał się na całe Gniezno i okolice. Ostatnim punktem programu wycieczki była wizyta w muzeum pyry (po Wielkopolsku ziemniaka), gdzie dowiedzieliśmy się, skąd ziemniaki wzięły się w Polsce i Europie, a potem chętni mogli je obierać i trzeć na czas!

     25 sierpnia przed południem udaliśmy się na znajdującą się w pobliżu Wyspę Edwarda. Jest ona związana z Edwardem Raczyńskim - polskim dyplomatą, politykiem, pisarzem i bardzo zasłużonym dla Wielkopolski działaczem społecznym, który to na tej wyspie popełnił samobójstwo w związku z nieprawdziwymi oskarżeniami kierowanymi pod jego adresem.  Spacerując po wyspie, mogliśmy podziwiać wielowiekowe dęby, z których wiele to pomniki przyrody, czy wybudowany w latach 1817-1819 przez Edwarda Raczyńskiego domek w stylu szwajcarskim. Samo dostanie się na wyspę i jej opuszczenie okazało się bardzo wesołe, ponieważ musieliśmy przejść po moście pontonowym, który mocno się kołysał. Po obiedzie poszliśmy na boisko sportowe i wzięliśmy udział w zajęciach z trenerem koszykówki, a chętni rozegrali również mecz piłki nożnej.

      26 sierpnia po śniadaniu wszyscy pojechaliśmy do Kórnika, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza na początku poszła zwiedzić Zamek w Kórniku, a druga na plażę, gdzie wszyscy chętni mogli popływać, a później grupy się zamieniły. Zamek okazał się wyjątkowym miejscem pełnym rozmaitych eksponatów - mebli, obrazów, przedmiotów codziennego użytku czy broni. Dowiedzieliśmy się również o Białej Damie (Teofilii Działyńskiej), która podobno nadal czasami pojawia się na zamku… Obiad zjedliśmy tego dnia na plaży - harcerze zamówili nam pizzę!

      27 sierpnia rano wyruszyliśmy do Poznania. Na początku pojechaliśmy do Parku Cytadela, po którym oprowadził nas przewodnik z Instytutu Pamięci Narodowej. Później zwiedzaliśmy stadion miejski, a po południu spędziliśmy czas w Termach Maltańskich, gdzie zjedliśmy obiad. Wieczorem, gdy wróciliśmy już do Zaniemyśla, braliśmy udział w warsztatach integracyjnych. 28 sierpnia przed południem poszliśmy na Mszę Świętą w kościele w Zaniemyślu. Po wyjściu z kościoła rozmawialiśmy chwilę z bardzo sympatycznym księdzem - Adamem, z którym zrobiliśmy sobie zdjęcie. Wracając, poszliśmy jeszcze na zakupy, po obiedzie mieliśmy trochę czasu na odpoczynek i regenerację po intensywnym dniu w Poznaniu. Wieczorem po kolacji odbyło się świeczkowisko, które zorganizowali nam nasi wychowawcy - harcerze. Nauczyliśmy się wielu nowych piosenek!

    29 sierpnia odbyła się wycieczka do arboreum w Kurniku, czyli parku ze starymi i rzadkimi okazami drzew. Jest to jedno z najbardziej unikatowych miejsc tego rodzaju w Polsce. Oprowadzanie z Panią przewodnik było bardzo ciekawe. Pokazała ona znane nam drzewa, dodając do nich mniej znane ciekawostki, ale także poznaliśmy kilka nowych gatunków. Spokojny spacer, połączony ze zwiedzaniem, był bardzo przyjemny. Po obiedzie i czasie wolnym odbyła się gra terenowa w tym parku oraz zajęcia sportowe i planszówki dla chętnych. Wieczorem spotkaliśmy się także z kombatantami wydarzeń poznańskiego czerwca 1956 roku. Ich opowieści były niezwykle ciekawe, przeplatane prezentacją i informacjami historycznymi o tym wydarzeniu. Przez ponad godzinę słuchaliśmy z dużym zainteresowaniem. Po kolacji odbyło się śpiewogranie – poznaliśmy wiele nowych piosenek oraz ćwiczyliśmy te bardziej nam już znane.

     30 sierpnia odbyły się warsztaty historyczne, jeden z prowadzących pokazywał nam ubrania i broń - repliki z okresu I wojny światowej. Opowiadał o swojej pasji, jaką są rekonstrukcje historyczne. Następnie odbyły się gry sportowe, dla chętnych gry karciane i planszowe. Po południu zaczęliśmy sprzątać pokoje oraz pakować się do powrotu. Na koniec dnia - wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami. Wspólnie śpiewaliśmy piosenki oraz świetnie się bawiliśmy. Udało się również zorganizować kilka harcerskich pląsów, które wprawiły nas w świetny humor. Polscy harcerze przekazali nam dużo swoich zabaw oraz zwyczajów.

      31 sierpnia po wczesnym śniadaniu i długim pożegnaniu wyjechaliśmy w drogę powrotną do domów. To był wspaniały obóz w Wielkopolsce dla dzieci polskich z Białorusi.

       Składamy na ręce organizatorów oraz wychowawców najserdeczniejsze podziękowania za pomoc i wsparcie harcerzy z Brześcia i dzieci z polskich rodzin na Białorusi.

Aleksander RERICH, Wiesława MINKSZTYM, Stanisław FUTYMSKI, Yelisei HOLUBEU

 


Kontakt tel. +48 516-033-831 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com

KPRM flaga godło 300x100           image002

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granica 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP ani Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie