Dofinansowano przez Instytut Rozwou Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji i Nauki.
Niemal jedynym sposobem na żywe obcowanie młodych Polaków z Białorusi z rówieśnikami zza Bugu oraz poznanie kultury Polski stały się letnie kolonie prowadzone przez stowarzyszenia i fundacje w Polsce. Lato 2023 dla dzieci z Brześcia zaowocowało czterema wyjazdami, które dały możliwość zwiedzieć Wielkopolskę, Pomorze Gdańskie, pogranicze Mazowsza oraz Lubelszczyzny.
W marcu 2021 r. władza białoruska bezpodstawnie zaatakowała Polską Harcerską Szkołę Społeczną im. R. Traugutta w Brześciu. Dyrektorka szkoły została aresztowana, uczniowie byli przesłuchiwani w celu poszukiwania wymyślonych przez prokuratora rzekomych pronazistowskich działań szkoły.
Od dwóch lat szkoła jest bezprawnie zamknięta pod absurdalnym zarzutem, część nauczycieli oraz rodzin z dziećmi wyjechała do Polski, część wspólnoty szkoły pozostała w Brześciu i zmaga się z nową rzeczywistością, w której dominują zarówno propaganda wojny, przemocy, brak szacunku do praw człowieka i dziecka. Codziennie reżimowi propagandyści szydzą z Polaków, a Polskę określają jako wrogie państwo. W tych warunkach praktycznie niemożliwe jest wychowanie samodzielnie myślącej młodzieży z tożsamością Polaka i Patrioty.
Za wyjazdami dzieci z Polskiej Szkoły w Brześciu stoją Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą Wschód-Zachód z Grodziska Wielkopolskiego, Fundacja Znaki Pamięci z Warszawy oraz Oddział Mazowiecki Stowarzyszenie Odra-Niemen.
Program pobytu 20 dzieci z Brześcia w Wielkopolsce opracowany przez Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą Wschód-Zachód na czele z Rafałem Lusiną składał się z wycieczek poznawczych, odpoczynku w Termach Maltańskich w Poznaniu, spotkania w Przystanku Historia IPN w Poznaniu oraz innych atrakcji. Pierwsza wycieczka była do dworu w Kaszutach, wsi w powiecie średzkim, znanej z XIII w. Ekspozycja dworu przybliżyła młodzieży życie codzienne w siedzibie ziemiańskiej w Wielkopolsce z przełomu XIX/XX w. Młodzież odbyła warsztaty z etykiety, dwie uczennice z Brześcia - Wiktoria i Olga - zagrały na fortepianie. Następnie było Muzeum Pałacu w Rogalinie. Pałac został wybudowany w latach 1770-1776. Jego fundatorem był Kazimierz Raczyński, pisarz wielki koronny, starosta generalny wielkopolski, marszałek nadworny koronny na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego. 28 czerwca dzieci zostały zaproszone do Przystanku Historia IPN w Poznaniu. Pracownicy IPN przedstawili dwa tematy: Czerwiec 1956 w Poznaniu oraz rola polskich kryptologów w złamaniu szyfru enigmy. Po południu dzieci brały udział w warsztatach robienia rogala Św. Marcina.
Na zakończenie kolonii młodzież została zaproszona na największe widowisko historyczne w Polsce pt. Orzeł i Krzyż, które odbyło się 30 czerwca w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie. Dzięki organizatorom oraz wykonawcom wszyscy obecni widzowie mogli przenieść się do dawnych czasów i zanurzyć się w teatralnej atmosferze odtworzenia dziejów historii Polski.
Drugi wyjazd został zorganizowany dla 25 uczniów przez Fundację Znaki Pamięci z Warszawy. Dzięki niezwykle rozległym merytorycznym kompetencjom pani prezes, Anety Hoffman, młodzież z Brześcia miała możliwość poszerzyć wiedzę z historii Związku Obrońców Wolności – antykomunistycznej młodzieżowej organizacji działającej na Polesiu w latach 1945-1949. Fundacja zorganizowała wyjazd na groby liderów ZOW znajdujących się w Gdańsku na cmentarzu Srebrzysko. Ryszard Snarski jest patronem II DH działającej przy naszej szkole. Zygmunt Stachowicz był dowódcą ZOW. Podczas tego wyjazdu odbyło się spotkanie z wdową po Ryszardzie Snarskim – panią Ewą Snarską oraz wnukiem Ryszarda Snarskiego, Mikołajem, a także wdową po Zygmuncie Stachowiczu – panią Heleną Stachowicz.
Letni wypoczynek 2023 r. nad Morzem Bałtyckim został zorganizowany przez Fundację na bardzo wysokim poziomie. Młodzież chętnie brała udział we wszystkich wycieczkach poznawczych, grach, zabawach, wieczornych lekcjach języka polskiego oraz pisaniu tekstów z kolonii dla gazetki „Harcerz Brześcia”. Fundacja zorganizowała dla grupy spotkanie z harcerzami z Mińska Mazowieckiego, podczas którego czterech harcerzy złożyło przyrzeczenie harcerskie. To dowodzi, że chcemy kontynuować naszą działalność statutową skierowaną na zachowanie i podtrzymanie polskości w Brześciu i obwodzie brzeskim na Białorusi mimo ciągu dalszego szykan i prześladowań Polaków na Białorusi.
Dziękuję bardzo za solidarność z nami od momentu uderzenia w PHSS im. R. Traugutta w Brześciu w roku 2021 do dnia dzisiejszego także Oddziałowi Mazowieckiemu Stowarzyszenia Odra-Niemen z prezesem Krzysztofem Krzemińskim na czele, który zaprosił młodzież na kolonię do Jabłonowca. Tym razem to była grupa międzynarodowa, ponieważ uczestniczyły w niej dzieci z Litwy, Polski oraz Białorusi. Młodzież odpoczywała w ośrodku, który znajduje się w lesie obok rzeki, co sprzyjało prowadzeniu gier sportowych, pływaniu kajakami, bawieniu się w wodzie oraz śpiewaniu piosenek przy ognisku. Podczas pobytu dzieci nie zabrakło też wycieczek do muzeów: dzieci zwiedziły Muzeum Zamojskich w Kozłówce, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, miejsce Maciejowskiej bitwy z powstania kościuszkowskiego, Park Dinozaurów oraz Farmę Iluzji w Trojanowie.
21 sierpnia podczas wycieczki do Warszawy odbyło się zwiedzanie z przewodnikiem Łazienek, starówki oraz Powązek Wojskowych, gdzie młodzież harcerska stała na warcie honorowej przy grobach harcerzy z Szarych Szeregów, a także na mogile Wojciecha Zalewskiego – powstańca, który oddał życie za wolną Polskę, mając 11 lat. Wieczorem delegacja dzieci brała udział w uroczystości upamiętniającej Wojciecha Zalewskiego i inne dzieci powstańczej Warszawy przy ul. Peresa 9. Drużynowi z Brześcia zapalili znicz, a harcerki stały na warcie honorowej podczas Apelu ku czci dzieci poległych w Powstaniu Warszawskim 1944 r.
W imieniu dzieci, rodziców, nauczycieli składam na ręce wymienionych organizacji wyrazy głębokiej wdzięczności za wsparcie w postaci zorganizowania letniego wypoczynku dla polskich dzieci z Brześcia w roku 2023.
Okazana pomoc jest niezbędnym czynnikiem do istnienia i funkcjonowania naszej bezprawnie represjonowanej Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu.
Anna PANISZEWA,
dyrektorka Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześci