festiwal1 grudnia 2019 r. w Baranowiczach odbył się IV Festiwal piosenki harcerskiej na Białorusi „Muzyka w plecaku” zorganizowany przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu. Społeczna Szkoła Polska im.Tadeusza Rejtana jak zawsze gościnnie przywitała uczestników konkursu.

W tym roku oprócz gospodarzy w Festiwalu wzięły udział dzieci z Brześcia, Słonimia oraz ze Szczuczyna.

Od krótkiego przemówienia Festiwal rozpoczęła konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu, Pani Agnieszka Fiałkowska, która po raz pierwszy miała oceniać zespoły wspólnie z  przedstawicielami Związku Harcerstwa Polskiego z Warszawy, druhem Adamem Czetwertyńskim i druhną Haliną Jankowską oraz członkami chóru z Baranowicz.

Rywalizacja drużyn i gromad odbyła się tradycyjnie w trzech kategoriach:

„Ulubiona piosenka harcerska”, „Piosenka patriotyczna” oraz „Przygoda zuchowa”.

W kategorii zuchowej gromada „Zające na Łące” z Brześcia z piosenką „Taki kraj” zajęła IV mejsce. Gromada zuchowa „Zielona wyspa” ze Słonimia znalazła się na III miejscu. Zuchy ze Szczuczyna z piosenką „Jestem Polakiem” przyjechały na festiwal po raz pierwszy i od razu wylądowały na II miejscu. Zwyciężyła w tej kategorii gromada zuchowa „Szalone Dzieci” z Baranowicz z piosenką „Idzie zuch”.

festiwal2W kategorii „Ulubiona piosenka harcerska” członkowie jury przyznali III miejsce Drużynie Harcerskiej „Gwieździste niebo” im. Michała Kazimierza Ogińskiego ze Słonimia z piosenką „Opadły mgły”. Na II miejscu DH „Gorące Serca” im. Tadeusza Rejtana z Baranowicz z piosenką „Wspomnienia bumeranga”. Zwyciezcami w tej kategorii byli harcerze z II DH im. R. Snarskiego z Brześcia, którzy zaśpiewali piosenkę pt. „Krajka”.

W kategorii „Piosenka patriotyczna” zwyciężyła Drużyna Harcerska „Gwieździste niebo” im. Michała Kazimierza Ogińskiego ze Słonimia z piosenką „Szara piechota”. Dyplom za zajęcie II miejsca otrzymali przedstawiciele I DH im. T. Kościuszki z Brześcia za piosenkę „Szary mundur”. Zastęp „Bystre Asy” z II DH im. R. Snarskiego z Brześcia z piosenką „Jestem harcerzem” został nagrodzony dyplomem za III miejsce. Specjalne wyróżnienie otrzymał Zespół Harcerski „Tacy Młodzi” z II DH im. R. Snarskiego z Brześcia.

Takie imprezy jednoczą i podbudowują polską młodzież, inspirują do nowych działań, także są miejscem nawiązania nowych kontaktów wśród harcerzy i dają impuls do rozwoju organizacji harcerskiej na Białorusi.

Dziękujemy serdecznie organizatorom festiwalu za cudowną atmosferę, za wspólne zabawy i niepowtarzalne emocje.

Natalia KALASEJKontakt tel. (+375 33) 611-12-05 Hanna Paniszewa E-mail: forum.brzeskie@gmail.com